fbpx

Czym jest Integracja Sensoryczna?

Integracja Sensoryczna Poznań  terapia SI, zajęcia i kurs

 

W ciele człowieka mamy 8 kanałów do odbioru informacji: wzrok, słuch, węch, smak, dotyk, równowagę (układ przedsionkowy), propriocepcja (czucie głębokie, czucie ciała i ustawnienia poszczególnych części ciała w przestrzeni) oraz interocepcja (czucie narządów wewnętrznych).

Czemu prowadzona przez nas integracja sensoryczna Poznań jest tak przydatna? Aby to zrozumieć, należy bliżej przypatrzeć się całemu zagadnieniu. Integracja sensoryczna tzw. SI – to ciągły proces zachodzący w ciele każdego człowieka, który rozpoczyna się jeszcze przed narodzeniem. Gdy procesy przetwarzania sensorycznego działają bez zarzutów to układ nerwowy przyjmuje informacje ze wszystkich ośmiu zmysłów: interpretuje je, przetwarza i wysyła zwrotne komunikaty, tak abyśmy mogli zareagować odpowiednio do potrzeb (reakcja czyli odpowiedź adaptacyjna). Jak można się domyślić na terapię SI w Poznaniu decydują się osoby, które zauważyły pewne zaburzenia w tym obszarze.

Aby dokładniej zobrazować istotę przetwarzania sensorycznego, warto wspomóc się prostymi przykładami. Na przykład:

  • małe włoski na skórze zaczynają się podnosić na skutek zmieniającej się temperatury (reakcja skóry na zmysł dotyku). Dzięki temu, że do mózgu został wysłany komunikat wiemy, że czas, np. ubrać dodatkowy sweter,
  • żołądek wysyła wiadomość, że jest pusty (informacja od zmysłu interocepcji). Dzięki niej mamy ochotę zrobić sobie kanapkę.

Terapia sensoryczna jest wskazana z chwilą, kiedy z jakiś względów mózg nie jest w stanie prawidłowo reagować na informacje z receptorów, na skutek czego może dojść do przestymulowania, czyli do „przegrzania” układu nerwowego i braku adekwatnego reagowania. W konsekwencji jesteśmy niespokojni, rozdrażnieni, nie mamy ochoty na ulubione aktywności, nie chcemy wchodzić w relacje z innymi – często dochodzi także do wyładowań emocjonalnych (kłótni), do problemów ze spaniem czy jedzeniem. I co najważniejsze mamy trudności w uświadomieniu sobie co i dlaczego nam się dzieje!

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń przetwarzania sensorycznego?

Dzięki wieloletniej praktyce zawodowej oraz prowadzonym terapiom sensorycznym w Poznaniu doskonale wiemy, z czym muszą zmagać się osoby z zaburzeniami. Ich przyczyną może być:

  • niedojrzałość układu nerwowego,
  • wyjściowa, zwiększona wrażliwość na bodźce (zdarza się u tzw. dzieci wysoko wrażliwych),
  • osobista potrzeba zwiększonych bodźców (niekiedy dzieci z zespołem Aspergera),

Problemy z przetwarzaniem bodźców mogą dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Właśnie dlatego prowadzimy zajęcia z integracji sensorycznej w Poznaniu dla dzieci z opiekunami. Jak rozpoznać zaburzenia sensoryczne? Na przykład:

  • malutkie dziecko z niedojrzałym układem nerwowym nie będzie np. w stanie się wyciszyć wieczorem i łagodnie wejść w sen. Zamiast tego będzie wybudzało się co 20/30 min,
  • szkolniak na przeładowanie sensoryczne może reagować rozdrażnieniem, kłótliwością, problemami w relacjach z rówieśnikami,
  • osoby dorosłe mogą mieć problem np. z prawidłowym interpretowaniem głodu i sytości. Dopiero po południu mogą sobie przypomnieć, że jeszcze nie jadły śniadania. Co prawda zrobią one sobie kanapkę, ale działanie to będzie motywowane racjonalnym myśleniem, a nie sygnałem od żołądka.

Ćwiczenia z integracji sensorycznej w Poznaniu przydadzą się także osobom, które całą zimę chodzą w zbyt lekkiej kurtce, bo nie są w stanie adekwatnie dobrać garderoby do panujących mrozów. Nie czują one temperatury (problem z interocepcją), przez co wewnętrznie mogą być rozdrażnienie i zirytowane z powodu wyziębienia.

Jest to raptem kilka przykładów, świadczących o zaburzeniu integracji sensorycznej, które przemawiają za tym, aby zdecydować się na zajęcia sensoryczne dla dzieci. Warto również pamiętać, że każdy z nas jest inny. Stąd też ustalanie profilu sensorycznego warto rozpocząć od procesu diagnostycznego. Diagnoza sensoryczna prowadzona jest w sposób indywidualny i ukierunkowana jest na dane dziecko, jego wiek, obecne potrzeby, system funkcjonowania rodziny oraz ogólną sytuację społeczną.

Diagnoza zaburzeń sensorycznych

Zanim rozpocznie się terapię SI, nasz gabinet integracji sensorycznej i mindfulness przeprowadza czterostopniową diagnostykę. Zaczynamy ją od pogłębionego wywiadu z opiekunami/rodzicami. Kolejno mamy dwa spotkania diagnostyczne z dzieckiem na sali terapeutycznej, gdzie terapeuta proponuje wykonanie testów w formie zabaw. Oczywiście wszelkie zadań są adekwatne do wieku i możliwości dziecka. Następnie sporządzana jest opinia, która omawiana jest z rodzicami. Podczas ostatniego spotkania prezentujemy plan działań (jeżeli taki oczywiście jest konieczny). Wyznaczamy racjonalne cele – krótko i długoterminowe – a także planujemy zadania i zabawy, które mogą być wykonywane w domu z opiekunami. W ten sposób zajęcia sensoryczne dla dzieci dostosowywane są do ich potrzeb.

Integracja sensoryczna w Poznaniu – cele

Zajęcia integracji sensorycznej w Poznaniu zakładają indywidualną pracę z dzieckiem, umożliwiając dostarczanie korzystnych stymulacji zmysłowych w regularnych odstępach czasowych, tym samym pozwalając dziecku na pełniejsze uczestnictwo w innych czynnościach życia codziennego. Terapia SI zakłada pracę z dzieckiem w systemie jednej godziny w tygodniu – jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Dlatego zajęcia z integracji sensorycznej są zaledwie impulsem do zmiany nawyków i przyzwyczajeń przede wszystkim w środowisku domowym oraz rodzinnym. Tzw. dieta sensoryczna (czyli zestaw domowych zabaw, ćwiczeń, nawet sugestii co do zmian organizacyjnych w pokoju dziecka), powinna być realizowana małymi kroczkami. Zazwyczaj prowadzona przez nas terapia sensoryczna trwa przez około rok – w tym czasie spotykamy się z dzieckiem na specjalnie zaprojektowanej sali do stymulacji procesów przetwarzania sensorycznego. Nie jest to jednak regułą, gdyż to dziecko wraz z rodziną nadają rytm całemu procesowi.

Oprócz ćwiczeń z integracji sensorycznej prowadzimy także mindfulness dla dzieci w Poznaniu. Dzięki temu kursowi polepszysz relacje między członkami swojej rodziny, a także nauczysz się szerzej patrzeć na otaczającą rzeczywistość.

Napisz do nas

Telefon

Justyna 508 812 909

Ania 792 778 881

Adres

Winogrady 69
61-659 Poznań

Zapisz się do naszego newslettera

Aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach, kursach i warsztatach, podaj adres email

Dziękujemy!