Czym jest Integracja Sensoryczna?
Integracja Sensoryczna Poznań – terapia SI, zajęcia i kurs
W ciele człowieka mamy 8 kanałów do odbioru informacji: wzrok, słuch, węch, smak, dotyk, równowagę (układ przedsionkowy), propriocepcja (czucie głębokie, czucie ciała i ustawienia poszczególnych części ciała w przestrzeni) oraz interocepcja (czucie narządów wewnętrznych).
Czemu prowadzona przez nas integracja sensoryczna Poznań jest tak przydatna? Aby to zrozumieć, należy bliżej przypatrzeć się całemu zagadnieniu. Integracja sensoryczna tzw. terapia SI Poznań – to ciągły proces zachodzący w ciele każdego człowieka, który rozpoczyna się jeszcze przed narodzeniem. Gdy procesy przetwarzania sensorycznego działają bez zarzutów to układ nerwowy przyjmuje informacje ze wszystkich ośmiu zmysłów: interpretuje je, przetwarza i wysyła zwrotne komunikaty, tak abyśmy mogli zareagować odpowiednio do potrzeb (reakcja, czyli odpowiedź adaptacyjna). Jak można się domyślić terapia integracji sensorycznej Poznań to proces, na który decydują się osoby dostrzegające pewne zaburzenia w tym obszarze.
Terapia sensoryczna Poznań
Aby dokładniej zobrazować istotę przetwarzania sensorycznego, warto wspomóc się prostymi przykładami. Na przykład:
- małe włoski na skórze zaczynają się podnosić na skutek zmieniającej się temperatury (reakcja skóry na zmysł dotyku). Dzięki temu, że do mózgu został wysłany komunikat wiemy, że czas, np. ubrać dodatkowy sweter,
- żołądek wysyła wiadomość, że jest pusty (informacja od zmysłu interocepcji). Dzięki niej mamy ochotę zrobić sobie kanapkę.
Terapia sensoryczna jest wskazana z chwilą, kiedy z jakichś względów mózg nie jest w stanie prawidłowo reagować na informacje z receptorów, na skutek czego może dojść do przestymulowania, czyli do „przegrzania” układu nerwowego i braku adekwatnego reagowania. W konsekwencji jesteśmy niespokojni, rozdrażnieni, nie mamy ochoty na ulubione aktywności, nie chcemy wchodzić w relacje z innymi – często dochodzi także do wyładowań emocjonalnych (kłótni), do problemów ze spaniem czy jedzeniem. I co najważniejsze mamy trudności w uświadomieniu sobie co i dlaczego nam się dzieje!
Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń przetwarzania sensorycznego?
Dzięki wieloletniej praktyce zawodowej oraz prowadzonym terapiom sensorycznym w Poznaniu doskonale wiemy, z czym muszą zmagać się osoby z zaburzeniami. Ich przyczyną może być:
- niedojrzałość układu nerwowego,
- wyjściowa, zwiększona wrażliwość na bodźce (zdarza się u tzw. dzieci wysoko wrażliwych),
- osobista potrzeba zwiększonych bodźców (niekiedy dzieci z zespołem Aspergera),
Problemy z przetwarzaniem bodźców mogą dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Właśnie dlatego prowadzimy zajęcia z integracji sensorycznej w Poznaniu dla dzieci z opiekunami. Jak rozpoznać zaburzenia sensoryczne? Na przykład:
- malutkie dziecko z niedojrzałym układem nerwowym nie będzie np. w stanie się wyciszyć wieczorem i łagodnie wejść w sen. Zamiast tego będzie wybudzało się co 20/30 min,
- szkolniak na przeładowanie sensoryczne może reagować rozdrażnieniem, kłótliwością, problemami w relacjach z rówieśnikami,
- osoby dorosłe mogą mieć problem np. z prawidłowym interpretowaniem głodu i sytości. Dopiero po południu mogą sobie przypomnieć, że jeszcze nie jadły śniadania. Co prawda zrobią one sobie kanapkę, ale działanie to będzie motywowane racjonalnym myśleniem, a nie sygnałem od żołądka.
Ćwiczenia z integracji sensorycznej w Poznaniu przydadzą się także osobom, które całą zimę chodzą w zbyt lekkiej kurtce, bo nie są w stanie adekwatnie dobrać garderoby do panujących mrozów. Nie czują one temperatury (problem z interocepcją), przez co wewnętrznie mogą być rozdrażnienie i zirytowane z powodu wyziębienia.
Jest to raptem kilka przykładów, świadczących o zaburzeniu integracji sensorycznej, które przemawiają za tym, aby zdecydować się na zajęcia sensoryczne Poznań dla dzieci. Warto również pamiętać, że każdy z nas jest inny. Stąd też ustalanie profilu sensorycznego warto rozpocząć od procesu diagnostycznego. Diagnoza integracji sensorycznej Poznań prowadzona jest w sposób indywidualny i ukierunkowana jest na dane dziecko, jego wiek, obecne potrzeby, system funkcjonowania rodziny oraz ogólną sytuację społeczną. Nasz gabinet integracji sensorycznej Poznań prowadzi diagnostykę, która pozwala na ustalenie szczegółów.
Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej Poznań
Zanim rozpocznie się terapię SI, nasz gabinet integracji sensorycznej i mindfulness Poznań przeprowadza czterostopniową diagnostykę. Jak wygląda integracja sensoryczna i diagnoza w Poznaniu? Zaczynamy ją od pogłębionego wywiadu z opiekunami/rodzicami. Kolejno mamy dwa spotkania diagnostyczne z dzieckiem na sali terapeutycznej, gdzie terapeuta integracji sensorycznej proponuje wykonanie testów w formie zabaw. Oczywiście wszelkie zadań są adekwatne do wieku i możliwości dziecka.
Gabinet terapii sensorycznej Poznań przechodzi następnie do sporządzenia opinii, która omawiana jest z rodzicami. Podczas ostatniego spotkania prezentujemy plan działań (jeżeli taki oczywiście jest konieczny). Wyznaczamy racjonalne cele – krótko i długoterminowe – a także planujemy zadania i zabawy, które mogą być wykonywane w domu z opiekunami. W ten sposób zajęcia sensoryczne dla dzieci dostosowywane są do ich potrzeb. Jeśli chcesz osobiście przekonać się, czym jest integracja sensoryczna Poznań oraz jak wygląda cennik to zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub drogą mailową.
Integracja sensoryczna – terapia w Poznaniu i jej cele
Zajęcia integracji sensorycznej w Poznaniu zakładają indywidualną pracę z dzieckiem, umożliwiając dostarczanie korzystnych stymulacji zmysłowych w regularnych odstępach czasowych, tym samym pozwalając dziecku na pełniejsze uczestnictwo w innych czynnościach życia codziennego. Zajęcia z integracji sensorycznej Poznań zakładają pracę z dzieckiem w systemie jednej godziny w tygodniu – jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Dlatego zajęcia z integracji sensorycznej są zaledwie impulsem do zmiany nawyków i przyzwyczajeń przede wszystkim w środowisku domowym oraz rodzinnym.
Tzw. dieta sensoryczna (czyli zestaw domowych zabaw, ćwiczeń, nawet sugestii co do zmian organizacyjnych w pokoju dziecka), powinna być realizowana małymi kroczkami. Zazwyczaj prowadzona przez nas terapia sensoryczna trwa przez około rok – w tym czasie spotykamy się z dzieckiem na specjalnie zaprojektowanej sali do stymulacji procesów przetwarzania sensorycznego. Nie jest to jednak regułą, gdyż to dziecko wraz z rodziną nadają rytm całemu procesowi. Jeśli interesuje Cię integracja sensoryczna w autyzmie Poznań to zachęcamy do kontaktu z naszą placówką.
Zajęcia integracji sensorycznej Poznań i wiele więcej
Integracja sensoryczna prowadzona przez nasz gabinet w Poznaniu to nie wszystko. Proponujemy również ćwiczenia mindfulness dla dzieci Poznań oraz warsztat uważności dla dorosłych Poznań. Dzięki takim propozycjom jak kurs integracji sensorycznej Poznań polepszysz relacje między członkami swojej rodziny, a także nauczysz się szerzej patrzeć na otaczającą rzeczywistość.
Integracja Sensoryczna Cennik:
Integracja sensoryczna – diagnoza 700zł
2 spotkania dla rodziców po 60 minut (wywiad/omówienie + dokument),
2 spotkania dla dziecka po 45 minut (ocena rozwoju psychoruchowego, próby kliniczne, obserwacja),
zajęcia indywidualne
Integracja sensoryczna – terapia 150zł
zajęcia indywidualne z dzieckiem po 45 minut
Konsultacja indywidualna 200zł
Pytania i odpowiedzi
1. Czy z zaburzeń uważności się wyrasta?
Niedojrzałość układu nerwowego jest elementem rozwojowym. W miarę wzrostu i nabywania kolejnych umiejętności dzieci integrują wrażenia i uczą się jak świadomie funkcjonować w świecie. Bywa, że przez jakieś zaburzenia funkcjonalne albo brak odpowiednio dobranych bodźców proces integracji sensorycznej nie przebiega w sposób harmonijny, wtedy konsekwencje takiego stanu mogą zaburzać funkcjonowanie nawet w życiu dorosłym. Warto, aby na etapach rozwoju, gdy wybrzmiewają trudności i wyzwania kierować dzieci po wsparcie. Dzięki temu uczą się adekwatnie do wieku i możliwości kolejnych umiejętności i sposobów na bardziej harmonijne i zrównoważone obsługiwanie własnego świata wewnętrznego.
2. Jak postawienie diagnozy może pomóc zrozumieć zachowanie dziecka?
Postawienie diagnozy pozwala zrozumieć funkcjonowanie dziecka, np. pozwala zrozumieć przyczynę wybuchów emocjonalnych, jeżeli to wynika z przetrwałych odruchów. Albo przyczynę tzw. brzydkiego pisania w zeszycie, jeżeli wynika to z obniżonego napięcia posturalnego. Diagnoza, jest opisem takiej „instrukcji obsługi dziecka” z poziomu sensorycznego.
3. Jak rodzice mogą wspierać dzieci z wyzwaniami sensorycznymi?
Rodzice wraz z terapeutami integracji sensorycznej pracują na rzecz zwiększania dobrostanu dziecka. Terapeuta jasno przekazuje formy wsparcia i zabawy do domu rozwijające kolejne umiejętności dziecka.
4. Jak osoba dorosła może sobie radzić ze swoimi wyzwaniami sensorycznymi?
Coraz częściej zgłaszają się osoby dorosłe doświadczające w swoim życiu zaburzeń sensorycznych. W toku diagnozy dochodzimy do poznania i zrozumienia funkcjonowania procesów sensorycznych takiej osoby i próbujemy „uszyć na miarę potrzeb” system wsparcia przez ćwiczenia.
5. Po czym poznać, że proces terapii integracji sensorycznej idzie w dobrym kierunku?
Bezpośrednio po zajęciach dziecko powinno wyjść bardziej „zorganizowane i uregulowane”, a w toku terapii powinno przybywać jemu/ jej nowych umiejętności i kompetencji na radzenie sobie z wyzwaniami sensorycznymi, ze swoimi reakcjami emocjonalnymi, z regulacją w kontekście społecznym.
6. Jak rozwijać potencjał sensoryczny dziecka?
Najważniejsze jest zauważenie, że świat sensoryczny dziecka rozwija się przez mnogość doświadczeń dotykowych, wzrokowych, słuchowych, węchowych, smakowych, a także tych bardziej „magicznych”: czucia głębokiego ciała, błędnika i intercepcji. Zobaczenie, zrozumienie i szukanie strategii i umiejętności dla każdego z tych sensorów będzie potencjałem do poznania i rozwoju dla każdego dziecka.