fbpx
W Rytmie Uważności 9 Mindfulness 9 Jak rozpocząć medytację?

Jak rozpocząć medytację?

Ciągła gonitwa, stres, wymagania narzucone w pracy oraz szkole, kłótnia w domu – są to czynniki, przez które czujemy się wypaleni oraz zgaszeni. Jak rozpocząć medytację, zwolnić i na powrót zauważać własne potrzeby, a także oczekiwania? Wbrew pozorom początki nie są wymagające, a kluczem do sukcesu okazuje się systematyczność i chęć zmian. Właśnie o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Początki medytacji – od czego zacząć?

Jako specjalistki już dłuższy czas prowadzimy mindfulness dla dzieci w Poznaniu, podczas którego spotykamy się z wieloma osobami. Wyjaśniamy jak zacząć medytować, przełamujemy schematy myślenia, pomagamy zaakceptować samego siebie, a także uczymy jak ważna jest chwila obecna – brzmi zagadkowo, prawda? Są to także główne założenia medytacji, na których się skupimy. Jak medytować, aby faktycznie zmienić coś w swoim życiu? Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że medytacja to proces i droga sama w sobie. Nie można zatem nastawiać się na spektakularne efekty, które będą widoczne po pierwszej sesji, gdyż można się zawieść i zniechęcić. Naukę uważności należy potraktować jako narzędzie, po które powinno sięgać się w domu, podczas relaksu w parku, czy nawet w pracy! Przy stawianiu pierwszych kroków, zwłaszcza rodziny z dziećmi, powinny nauczyć się podstaw od specjalistów – medytacja Poznań. Jest to jeden ze sprawdzonych i najbardziej angażujących sposobów na to, jak nauczyć się medytować. Obecność innych uczestników zajęć w kameralnych grupach tylko bardziej motywuje do działania!

Korzyści płynące z medytacji

Oczywiście są różne podejścia do nauki i praktykowania uważności. Spora grupa osób chce po prostu wiedzieć, jak prawidłowo medytować, aby czerpać z tego korzyści. Na początku drogi jest to dobry motywator. Z punktu widzenia fizycznego oraz psychicznego, osoby, które regularnie poddają się medytacji:
  • niwelują stres, łagodzą wewnętrzne napięcie,
  • walczą ze stanami depresyjnymi, skupiając się na “tu i teraz”
  • kontrolują gonitwę myśli, w efekcie czego trenują uważność,
  • łatwiej poznają wewnętrzne potrzeby ciała oraz umysłu.
Prowadząc zajęcia uczymy uczestników jak medytować w domu, aby utrwalić sobie przepracowane na spotkaniach ćwiczenia oraz zabawy (w przypadku dzieci). Dzięki temu każdy może podchodzić do praktyki w odpowiednim dla siebie czasie, a także w razie konieczności.

Na czym się skupiamy podczas medytacji?

Istnieje wiele podejść do tego, jak skutecznie medytować. My radzimy zacząć praktykę od najprostszych ćwiczeń:
  • od skupiania się podczas wykonywania każdej czynności (nieważne, czy jest to odłożenie książki na regał, czy też zgaszenie światła). Bez zbędnego planowania dalszych czynności, czy analizowania,
  • od skupienia się na swoim wnętrzu. Jak dobrze medytować, aby osiągnąć harmonię umysłu i ciała? Warto zastanowić się nad swoimi emocjami i myślami, a także na tym, jak działają one na organizm. Lepsze zrozumienie siebie przełoży się z czasem na samoakceptację, a nawet większą wyrozumiałość dla siebie i bliskich.
Jak nauczyć się samemu medytować? Liczy się przede wszystkim chęć wprowadzenia zmian do swojego życia – nie trzeba od razu siadać w pozycji lotosu czy też kłaść się na karimacie. Na początek wystarczą nawet 2 minuty dziennie! Jest to czas, kiedy warto spróbować się wyciszyć, skupić myśli na oddechu, ciele oraz emocjach. Początkowo natłok myśli oraz wewnętrznego dialogu będzie przytłaczający – z czasem jednak można nauczyć się go obserwować z daleka. Mamy nadzieję, że podpowiedziałyśmy jak rozpocząć medytację. Osoby zainteresowane tą tematyką zachęcamy do skontaktowania się z nami. Prowadzimy również inne zajęcia, wśród których warto wyróżnić: