fbpx
W Rytmie Uważności 9 Mindfulness 9 Uważność dla początkujących

Uważność dla początkujących-Jak ją zacząć praktykować?

Dziś chciałabym odczarować przekonanie, że praktykowanie uważności to coś skomplikowanego. Wbrew temu, co mogłaś słyszeć, uważność dla początkujących może być prosta, a nawet powinna taka być. Zależy nam przecież na spokojnym i bezbolesnym wejściu w proces, który zmieni Twoje życie.
Często słyszę w rozmowach z rodzicami, że praktykowanie uważności wymaga wygenerowania co najmniej dodatkowej specjalnej godziny przeznaczonej wyłącznie na to. Od razu Ci powiem, że praktyka uważności jest prostsza, niż Ci się wydaje.

Uważność dla początkujących

Praktyka uważności jest dużo prostsza niż planowanie specjalnego bloku czasu np. na codzienne ćwiczenia fizyczne.
W praktyce uważności ważna jest po prostu rytualność, naturalna codzienna powtarzalność. Tak, jak np. nawyk mycia zębów przed spaniem.
Dużo praktyk z dziecięcej uważności polega na regularnym zadawaniu sobie samemu pytania: np. Co się teraz u mnie dzieje? Bez oceniania i bez interpretacji. Wystarczy prosty wgląd w siebie i tyle.

Praktykowanie może polegać również na włączaniu do codzienności prostych czynności, np. nawyku świadomego i regulującego wdechu oraz wydechu przed rozpoczęciem jakiegoś działania np. przed rozpoczęciem zabawy, albo przy myciu rąk.
Specjalnie piszę regulującego, bo nie chcę wskazywać, jaki dokładnie ma to być oddech. Niewątpliwie każdy ma swój własny i warto popróbować ze sobą jaki dla nas gra najbardziej. Najważniejsza jest tu świadomość jego zastosowania i przypisania jemu jakiegoś znaczenia:

  • O co tu chodzi?
  • Co to ma mi dać?

Ma on przenieść naszą uwagę ze spraw codziennych, trosk, trybu gaszenia rodzinnych pożarów, na kierunek, w którym krok po kroku mamy świadomość co się u nas dzieje. W związku z tym mamy doświadczyć różnorodności naszych przeżyć, potrzeb, uczuć, ekspresji, odczuć z ciała.

 

Ćwicz mięsień uwagi

O uważności często mówi się, że jest to praktykowanie mięśnia uwagi.

  • Na początku bowiem nie wiesz w ogóle o jego istnieniu.
  • W trakcie praktyki uważności staje się od odczuwalny i rozwija się wraz z Twoją świadomością.
  • Musisz pamiętać, że to jest proces. Tak jak z ćwiczeniami fizycznymi, efekty nie przychodzą od razu. Istotne jest, że potrzeba wielu powtórzeń, żeby praktyka stała się nawykiem, a nie uciążliwą koniecznością. Dlatego warto też pamiętać, że sytuacja, w której nie widzimy od razu efektów, nie jest powodem do jej przerwania. To ma być nowa droga rozwoju, na którą wchodzisz, a sama wędrówka jest dla Ciebie ogromną przyjemnością.

 

O czym powinnaś pamiętać na początku praktykowania uważności?

1. Daj sobie czas, ponieważ praktykowanie uważności to proces. Dlatego nie nakładaj na siebie presji ani pośpiechu.
2. Podstawą i początkiem praktykowania uważności jest skupienie na oddechu. Ma on być świadomy, kieruj więc na niego wszystkie swoje zmysły. Skup się jego dźwięku, ruchu ciała, jego dotyku na Twoim ciele.
3. Gdy wykonujesz inne czynności, to zadbaj o komfort ich wykonywania. Niech nic Cię nie rozprasza, cała uwaga skierowana jest na jedną czynność, np. czesanie włosów, masaż, mycie, ubieranie się.

 

Podsumowanie:

Jak widzisz, praktykowanie uważności nie jest procesem złożonym. Na początek potrzebujesz chęci, aby wejść w ten proces. Potem świadomie kierujesz swoimi myślami, aby skupiać się na aktualnie wykonywanej czynności i odbieraniu jej zmysłami. Bez pośpiechu, ponieważ tyle wystarczy na początek. Rozwijanie Twoich umiejętności zostaw nam.

Zapoznaj się z naszą ofertą praktykowania uważności w formie warsztatów dla dorosłych i dzieci.

 

 

 

Napisz do nas

Telefon

Justyna 508 812 909

Adres

Winogrady 69
61-659 Poznań