Refleksja i uważność
Refleksja zazwyczaj pojawia się w określonym stanach emocjonalnych. Dodatkowo zwykle jest też związana z jakimś wydarzeniem w życiu, często smutnym. Towarzyszy również zmianom pór roku. Szczególnie gdy kończy się jesień, opadły już ostatnie liście i nadchodzi 1 listopada nostalgiczne Święto Zmarłych. Z tego artykułu dowiesz się czym jest refleksja i uważność.
Czym jest refleksja i uważność?
- Refleksja jest stanem głębokiego myślenia, rozważaniem nie tylko na temat tego, co przeminęło, ale także na temat tego, co jest tu i teraz.
- Dzięki refleksji zagłębiamy się w nasze myśli oraz emocje, ale także świadomość samych siebie.
- Pojawienie się tego stanu mogą wywołać kolory, zapachy, nastrój czy pogoda. Dlatego to właśnie jesienią, kiedy dni stają się krótsze, kolory bardziej szare, często pada deszcz i kiedy otaczamy się blaskiem świec, jesteśmy bardziej podatni na refleksję. W rezultacie rozmyślamy nad przemijaniem, nad wartościami, jakie nam towarzyszą.
Bez wątpienia pojawia się tutaj również motyw odpuszczania, zatrzymania się na chwilę, aby skupić się na kwestii przemijania. Żyjemy w bardzo szybkich czasach, które są nasycone stresem, gonitwą za pieniądzem i rzeczami materialnymi. Podczas gdy przychodzi listopad, który głośno krzyczy „zatrzymaj się”, pomyśl, czy te wszystkie sprawy są aż tak ważne? Czy twój byt to tylko posiadanie?
Refleksja w naszym życiu
Jeżeli śledzisz na bieżąco nasz profil na Facebooku i Instagramie, wiesz już, że refleksja jest czymś ważnym w naszym życiu. Dlatego poświęcając na nią czas, zaglądając w głąb siebie, doświadczając wszystkich tych emocji, pracujesz nad swoim prawidłowym rozwojem psychicznym. Dzieje się tak, ponieważ:
- Refleksja jest kluczem do samoświadomości, pozwala nam neutralnie patrzeć na nasze myśli, uczucia, emocje i działania.
- Dzięki niej możemy się zatrzymać i popatrzeć na rzeczy z zupełnie innej perspektywy, z dystansem.
- Podczas refleksji zaczynamy szukać głębi, dociekać, dlaczego w danej chwili tak się czujemy.
Refleksja jest w stanie pokazać nam, że tak naprawdę mamy bardzo wiele.
Może także pomóc w zmianie naszych zachowań oraz reakcji.
Jak wykorzystać refleksję i uważność do pracy
z dzieckiem?
Czasem nam dorosłym z wielkim trudem przychodzi zrozumienie tego stanu. Jak więc dodatkowo wytłumaczyć je dziecku? Bez wątpienia zbliżające się święto jak np. Wszystkich Świętych może być ku temu dobrą okazją.
Często boimy się poruszać z dziećmi trudne tematy, a niewątpliwie temat śmierć do takich należy. Trzeba brać tutaj pod uwagę to, że nasze dzieci mają wyobraźnię, ale są przy tym bardzo wrażliwe. Oczywiście małe dzieci nie są jeszcze w stanie pojąć zjawiska śmierci, nie potrafią także zrozumieć, a co dopiero zaakceptować fakt jej nieodwracalności. W związku z tym świadomość dziecka na ten temat powinna być kształtowana stopniowo i powoli. Pamiętaj, że nie chodzi tutaj o to, aby dziecko wystraszyć. Jeśli odpowiednio przygotujesz swoje dziecko za pierwszym razem, będzie to dla niego zakorzenienie w nim takich wartości jak pamięć, szacunek, cierpliwość.
Wykonaj następujące kroki:
1. Pozostając w tematyce Wszystkich Świętych, wyjaśnij swojemu dziecku:
Dlaczego to święto jest takie ważne.
Dlaczego odwiedzamy groby.
Podkreśl, że jest to przejaw szacunku i miłości do osób, które odeszły. Możesz także pokazać dziecku zdjęcia tych osób i opowiedzieć o nich trochę. Może znasz o nich ciekawe anegdoty? Jeśli tak śmiało podziel się nimi.
2. Aby dziecko poczuło się ważne w trakcie tych dni, pozwól mu na udział w porządkowaniu grobów. Jeśli planujesz stworzyć stroik samodzielnie, również niech dziecko w tym pomaga. Czas Wszystkich Świętych potraktuj przede wszystkim jako czas, który spędzicie razem jako rodzina i to właśnie razem odwiedźcie groby. Podkreśl symbolikę zniczy i światełka na grobach.
3. Pamiętaj, że na pewno pojawi się mnóstwo pytań w formie „dlaczego”, „a czemu”. Nie irytuj się, zachowaj spokój.
4. Na wszystkie pytania odpowiadaj konkretnie, szczerze, ale unikaj niepotrzebnych szczegółów. W związku z tym zaakceptuj w pełni emocje, jakie ci przy tym towarzyszą i weź pod uwagę również emocje swojego dziecka. Następnie obserwuj je, może dawać ci sygnały, że musi sobie przyswoić te informacje lub zwyczajnie nie chce już rozmawiać. Nic na siłę, ponieważ dziecko przeżywa proste uczucia, takie jak: radość, smutek czy złość. W związku z tym nie pojawiają się jeszcze uczucia wyższe, do których zalicza się np. uczucia patriotyczne czy głębokie refleksje. Urok dziecięcych uczuć polega bowiem na bezpośrednim związku z konkretną sytuacją, na ich spontaniczności i wyrażaniu ich przy użyciu całego ciała.
Podsumowując.
Niech ten zbliżający się czas będzie momentem zatrzymania dla Ciebie, ale nie odsuwaj od niego dziecka. Niewątpliwie kształtowanie jego inteligencji emocjonalnej pozwoli mu na lepsze przeżywanie emocji, a tym samym ułatwi komunikację zarówno teraz, jak i w jego dorosłym życiu.
Dowiedz się więcej o Mindfulness
Odwiedź nas na Instagramie