fbpx
W Rytmie Uważności 9 Mindfulness 9 Uważny rodzic

Uważny rodzic uważnego dziecka

Nie ulega wątpliwości, że rodzice są wzorami do naśladowania dla swoich dzieci. Przynajmniej przez jakiś czas. Rodzic to autorytet, dlatego przekazywanie odpowiednich wartości jest tutaj bardzo ważne. Silna więź z rodzicem to nie tylko bezpieczna relacja, ale także zaufanie, wsparcie oraz poczucie stabilizacji. Dzieci wymagają uwagi rodzica oraz zaspokajania ich potrzeb. Dzięki temu czują się kochane i zaopiekowane. Zadaniem rodzica jest nie tyle zaspokajanie tych potrzeb, ale także wykazanie się uważnością w wychowaniu.

W obecnym świecie wiele mówi się o mindfulness. Nie jest to zwykły slogan reklamowy, ale ważne narzędzie, które możemy wykorzystywać w rozwoju osobistym w sferze zawodowej, prywatnej, ale także i w rodzicielskiej. Uważność to przede wszystkim otwartość na drugiego człowieka, w tym również na własne dziecko. Bycie uważnym rodzicem oznacza zaspokojenie wszystkich emocjonalnych i psychologicznych potrzeb dziecka. Bo w świadomym rodzicielstwie nie chodzi o to, by zostawić dziecko przy włączonym telewizorze czy smartfonie, aby mieć święty spokój. Jeśli chcesz zbudować prawdziwą relację, nie tędy droga. 

Dla wielu rodzin takie elementy jak wspólny posiłek, wspólny czas spędzony przy planszówce czy spacer jest czymś zbędnym. Zapracowani rodzice często biorą swoje obowiązki do domu, dziećmi zajmuje się babcia lub niania, a jeżeli są większe, to interakcja ogranicza się do pytań, czy odrobiły lekcje i czy coś jadły. Czy tak da się zbudować prawdziwe więzi? Pozostawienie dzieci samych lub tylko z pomocą domową utrudnia ich rozwój umysłowy i emocjonalny, stają się bezbronne i mogą zacząć myśleć, że ich rodzice nie dbają o nie. Stąd już łatwa droga do wpadnięcia w niezbyt ciekawe towarzystwo. 

Ważne, abyś jako rodzic zatrzymał się i zrozumiał, że nie tylko twoje potrzeby są tutaj ważne, ale także i twojego dziecka. Często działamy na autopilocie, nie zastanawiamy się nad wykonywanymi czynnościami. Uważność natomiast pozwala uniknąć wielu zagrożeń, zrozumieć potrzeby swoje i innych, obniża poziom stresu, buduje odporność psychiczną na niekorzystne wydarzenia życiowe. A przede wszystkim pozwala wyhamować i skupić uwagę na emocjach, uczuciach, pozwolić sobie na nie. 

Rodzic, który dba o siebie, daje dobry przykład swojemu dziecku. A dbanie o siebie oznacza również nasz wewnętrzny komfort z samym sobą. Łatwiej nam zachować spokój w trudnych sytuacjach, pomieścić emocje dziecka, powstrzymać się przed niewłaściwymi reakcjami. Potrafimy spojrzeć na pojawiające się trudności z pewnym dystansem. I taką postawę przekazujemy dziecku.

Kiedy chcesz praktykować uważność w relacji z dzieckiem, ukierunkowujesz się nie tylko na to, co sam odczuwasz, jakie masz pragnienia, ale także otwierasz się na swoje dziecko. Dostrzegasz jego emocje, o których chcesz i potrafisz rozmawiać, znasz jego obawy. Okazujesz zainteresowanie tym, co twoje dziecko lubi. Im lepiej znamy nasze dziecko, tym lepiej rozumiemy jego potrzeby, trudności, mocne strony i możemy je skuteczniej wspierać. Uważność praktykowana w kontaktach z dzieckiem może pogłębić więź, usprawnić komunikację, zwiększyć poczucie kompetencji rodzica, budować poczucie własnej wartości u obu stron.

Bycie uważnym rodzicem nie jest trudne, ale wymaga pracy i zaangażowania: 

✅ określ, jakie wartości chcesz przekazać swojemu dziecku

✅ zastanów się nad tym, co dla ciebie jest ważne, zatrzymaj się i dzięki planowaniu zorganizuj swój dzień

✅ pozwól sobie na małe przyjemności, doceń smak porannej kawy, skup się na promieniach słońca, znajdź w ciągu dnia kilka chwil dla siebie

✅ obserwuj swoje dziecko, skup się na jego emocjach i zachowaniach, ale staraj się ich nie oceniać

✅ spędzając czas ze swoim dzieckiem, odłóż telefon oraz inne rzeczy, które mogą rozpraszać twoją uwagę

✅ celebruj wspólne posiłki

✅ wolny czas spędzajcie kreatywnie na zabawach, które pozwalają ćwiczyć uważność, znajdziesz ich bardzo dużo w sieci

Wspieranie dziecka w uważności nie jest trudne. Zwykle dotyczy to bardzo prostych czynności. Już samo zainteresowanie się tym, jak minął mu dzień w szkole, czego ciekawego się dowiedział, jest wielkim krokiem ku uważności. Kiedy nie masz pomysłu na spędzenie wolnego czasu, wybierzcie się na spacer, posłuchajcie śpiewu ptaków, szumu drzew, porozmawiajcie o swoich skojarzeniach, które w danej chwili się pojawiły. Obserwujcie wspólnie to, co was otacza i rozmawiajcie o tym. W ten sposób możemy zarażać dzieci uważnością i pokazać, że bycie uważnym i wrażliwym na siebie i świat ma wielką wartość. 

Natomiast jeśli temat mindfulness cię zainteresował, ale kompletnie nie wiesz, jak się za to zabrać, zapraszamy cię do skorzystania z naszych Warsztatów Uważności. Pełną ofertę naszych zajęć znajdziesz tutaj

Napisz do nas

Telefon

Justyna 508 812 909

Adres

Winogrady 69

61-659 Poznań