fbpx
W Rytmie Uważności 9 Mindfulness 9 Rodzic w pracy

Uważny rodzic dba o siebie, posiada wewnętrzny komfort z samym sobą. Łatwiej mu wtedy zachować spokój w trudnych sytuacjach, pomieścić swoje emocje oraz powstrzymać się przed niewłaściwymi reakcjami. Patrzy na pojawiające się trudności z pewnym dystansem. I taką postawę przekazuje dziecku. Warto zastosować praktyki uważności również wtedy, gdy jest się pracującym rodzicem, niezależnie od tego, czy jesteś na etacie, czy prowadzisz swój biznes.

Mindfulness cieszy się niezwykłą skutecznością w szeroko rozumianym rozwoju osobistym. Od jakiegoś czasu uważność zaczyna świetnie radzić sobie również w sferze biznesowej.

Dzieje się tak, dlatego że praktyka uważności w biznesie niesie wiele korzyści. Jakich?

🍀 Koncentracja uwagi – większa umiejętność pełnego skupienia się, dzięki której łatwiej i sprawniej można wykonywać zadania oraz obowiązki. 

🍀 Radzenie sobie ze stresem – uważność polega na kierowaniu uwagi tam, gdzie chcemy ją skierować i tylko na jedną rzecz w danym momencie. Jej głównym skutkiem jest redukcja poziomu stresu a tym samym większa efektywność w pracy oraz wyższy poziom odporności psychicznej i fizycznej.

🍀 Większa wrażliwość na zmysły – dzięki temu można czerpać większą przyjemność z doznań sensorycznych, głębiej odpoczywać czy dostrzegać drobne zmiany fizyczne o dużym znaczeniu  dla wykonywanych zadań (np. estetyka).

🍀 Większa zdolność do zapamiętywania – bycie tu i teraz pozwala na lepsze zapamiętywanie danych i faktów, informacji na temat realizowanych projektów, uczenia się języków czy danych związanych z nowo poznanymi osobami.

🍀 Większa wrażliwość na relacje, wzrost empatii, komunikacja i współpraca w zespole – dzięki rozwijaniu uważności rzadziej dochodzi do sytuacji konfliktowych w relacjach interpersonalnych, ma miejsce lepsza komunikacja.

🍀 Uważność na klienta – lepsze dostrzeganie potrzeb klienta, wyłapywanie subtelnych reakcji i zachowań klienta, większa wrażliwość na to, jakie odczuwa on emocje a tym samym uprzedzanie jego zachowań.

Praktyka uważności w biznesie to trening, na który składają się ćwiczenia umysłu pozwalające na lepsze radzenie sobie ze stresem czy negatywnymi emocjami. Coraz więcej firm dostrzega potencjał uważności i decyduje się na korzystanie w tego typu warsztatów oraz szkoleń. 

Jeśli jesteś rodzicem, który prowadzi własny biznes lub jesteś liderem w zespole warto wdrożyć w swoje działania filozofię mindfulness. Dzięki niej staniesz się bardziej świadomy, będziesz zwracać większą uwagę na każdy aspekt miejsca pracy. Uważny lider wie, że zdrowe i szczęśliwe miejsce pracy doprowadzi do większej produktywności i zapewni możliwości rozwoju osobistego wszystkim pracownikom. 

Jako uważny szef łatwiej będzie Ci wprowadzać takie zmiany, aby znaleźć najlepszy sposób na interakcję z tym, co się w danej chwili dzieje. Bardzo ważne jest również, abyś jako lider potrafił spojrzeć także na siebie. Tak jak w rodzicielstwie świadomy rodzic jest inspiracją dla dziecka, tak w firmie Twoja postawa powinna motywować pracowników. 

Jakie cechy posiada zatem świadomy lider/szef?

🍀 potrafi uważnie słuchać. 

🍀 swoim postępowaniem daje przykład pracownikom,

🍀 zaraża chęcią współpracy w grupie,

🍀 potrafi uważnie obserwować otoczenie,

🍀 jest świadomy swoich błędów,

🍀 jest asertywny. 

Dzięki uważności jesteśmy tu i teraz. Skupiamy się na problemie w danej chwili, nie wnikając w analizę przeszłości, ani nie wybiegając do przodu. Nerwowość, która często ma podłoże w tym, że z czymś nie zdążymy, zostaje zastąpiona spokojnemu dążeniu do realizacji zadań. Ten spokój pozwala zauważyć wiele możliwości rozwiązania problemów. Patrząc z dystansem, możemy łatwiej ocenić sytuacje. W biznesie wielkie znaczenie ma również uważność w relacjach. Dzięki niej łatwiej funkcjonujemy w grupie współpracowników, a także pomaga to w relacji szef – pracownik. Kiedy jesteś uważny, lepiej słuchasz, a to znacznie poprawia jakość prowadzonych przez Ciebie rozmów, również tych biznesowych. 

Na rynku pracy wiele firm poszukuje obecnie właśnie takich osób. Są one na wagę złota, ponieważ realizują wyznaczone cele, jednocześnie promując dobre środowisko pracy dla swoich pracowników. Wykorzystują niepowodzenia, a także osiągnięcia, jako okazję do zjednoczenia zespołu. Stawiając na uważność, masz świadomy wpływ na to, jak wchodzisz z innymi w interakcję jako członek zespołu, lider czy szef.