fbpx
W Rytmie Uważności 9 Mindfulness 9 Zaangażowanie w Święta

Zaangażowanie w Święta

Zbliża się bardzo magiczny czas. Uliczki przystroiły się pięknie mieniącymi się lampkami i dekoracjami, sklepy kuszą świątecznymi promocjami, w domu unosi się cudowny zapach pierników i choinki, a z radia słychać dźwięk piosenek, które znamy od małego. Tak, Boże Narodzenie jest coraz bliżej. 

Dla wielu osób jednak święta kojarzą się z gorączką przygotowań, od sprzątania, po zakupy, na wielu godzinach w kuchni kończąc. Jest to ciągłe napięcie i stres, aby zdążyć ze wszystkim na czas, aby nie zabrakło prezentów i by wszystko się udało. I choć są to elementy ważne w tym całym zamieszaniu, to jednak nie są najważniejsze. Zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości, w której tak bardzo potrzebujemy bliskości oraz pokoju warto zatrzymać się i w pełni przyjąć to, co ma nam do zaoferowania ten świąteczny czas. 

Święta Bożego Narodzenia wypełnione są tradycjami i wyjątkowymi chwilami, które możesz przeżyć tylko raz w roku. Wykorzystaj uważność, by przeżyć je pełniej. Dzięki niej możemy bardziej doświadczyć każdej chwili tu i teraz. Powiedz sobie stop, kiedy zauważysz, że świąteczna gorączka za bardzo przejmuje nad Tobą kontrolę. Przyjrzyj się myślom i emocjom, jakie Ci towarzyszą. Popatrz na siebie i zaopiekuj się sobą, jeśli teraz tego potrzebujesz Ogarnia cię zmęczenie, czy jesteś coraz bardziej rozdrażniona? Odnajdujesz w sobie radość i podekscytowanie, czy masz ochotę uciec i zamknąć za sobą drzwi? 

Jeśli nie masz uważnego kontaktu ze sobą trudno świadomie przeżywać święta. Trudno też wybrać – z czego możesz zrezygnować, a co naprawdę na święta przygotować. Bez świadomości własnych emocji i myśli trudniej też pozostać w kontakcie z najbliższymi, a święta to przecież rodzinny czas. Wiedz, że jeśli poczujesz, aby trochę odpuścić, to nie ma w tym nic złego.

Znajdź chwilę na medytację czy ćwiczenia oddechowe, zrelaksuj się w rytmie ulubionej muzyki. Karp czy pierogi nie uciekną, a Ty potrzebujesz chwili, aby nabrać dystansu. Ze spokojną głową o wiele łatwiej będzie Ci przeżywać świąteczny czas. 

Pamiętaj, aby nie brać na swoje barki zbyt dużo. Zaangażuj w przygotowania również rodzinę, w tym dzieci. Niech poczują, że mogą pomóc swoim rodzicom. Przygotujcie wspólnie plan i harmonogram zadań. Pozwoli to znacznie ograniczyć niepotrzebny stres. Wspólne ubierania choinki, przygotowywanie pierników czy innych potraw pomoże Wam jeszcze bardziej przeżyć ten czas. Dzieci uwielbiają święta, dlatego pozwólmy im w pełni w nich uczestniczyć. To nic, że wykonane ozdoby może są koślawe. Ważne, że zostały przygotowane z sercem. 

Poprzyglądajcie się uważnie składnikom przygotowywanych potraw, zwracajcie uwagę na kształt, kolor, zapach. Zauważcie wrażenia, których dostarcza zmysł dotyku. Podczas ubierania choinki otwórzcie oczy na drobiazgi, które Was otaczają. Może to będzie ozdoba świąteczna, która należała do babci, albo ta zrobiona przez twoje dziecko. Sprawdźcie, jak pachnie gałązka, jak szeleści łańcuch lub dźwięczy bombka. Poprzez zmysły możemy doświadczać i przeżywać jeszcze bardziej. Dzięki nim wzmacniają się nasze wspomnienia. 

W czasie Bożego Narodzenia najważniejsze jest dawanie siebie innym i czerpanie od nich tego, czego nam najbardziej potrzeba: czułości, zrozumienia, akceptacji. Dlatego te święta są tak bardzo wyjątkowe. Podczas składania sobie życzeń pamiętaj o życzliwości i empatii, niech Twoje życzenia będą szczere i niech wypływają z głębi serca. Pomyśl o tym, jak dobrze mieć tę osobę blisko siebie i móc powiedzieć jej tych kilka słów. Również podczas rozpakowywania prezentów postarajcie się, aby celebrować tę chwilę. Doceńcie fakt tego, że ktoś poświęcił swój czas, aby prezenty były tak pięknie zapakowane. 

Dzięki uważności święta mogą nabrać innej jakości. Nagle okazuje się, że kiedy zwalniamy, dźwięki stają się mocniejsze, barwy bardziej wyraziste, zapach intensywniejszy, a serce potrafi zabić szybciej przy kolędzie. Warto zwrócić uwagę, na to, by być w pełni ze sobą, z bliskimi, z tym, co nas otacza i co się wydarza, bez oczekiwań i oceniania, ale z życzliwością i wdzięcznością. Boże Narodzenie to cudowny czas, dlatego spędź go wyjątkowo. 

 

Napisz do nas

Telefon

Justyna 508 812 909

Ania 792 778 881

Adres

Winogrady 69
61-659 Poznań