fbpx
W Rytmie Uważności 9 Mindfulness 9 Znajdź w sobie siłę – mindfulness dla kobiet

Znajdź w sobie siłę – mindfulness dla kobiet

Odnajdź w sobie siłę! Czujesz się czasem zmęczona albo z powodu nadmiaru myśli trudno Ci wypełniać codzienne obowiązki?

Nie martw się, mamy dla Ciebie skuteczny sposób na rozwiązanie Twoich problemów – a jest nim mindfulness dla mamy. W tym artykule zebrałyśmy informacje dotyczące tego, czym jest mindfulness, jak zacząć taką terapię, z jakimi trudnościami w codziennym wychowaniu dzieci może Ci pomóc i dlaczego warto być świadomym rodzicem. W razie dodatkowych pytań – skontaktuj się z nami.

Mindfulness – jak zacząć i jak często trenować?

Skoro tu jesteś to na pewno wiesz już coś o mindfulness. Wsparcie, jakie może Ci zapewnić w codziennym życiu, jest naprawdę duże.

W kilku słowach chciałybyśmy zebrać to, co najważniejsze w tym temacie, aby uporządkować Twoją wiedzę. Mindfulness jest treningiem uważności, który pozwala zapanować nad myślami i emocjami.

Medytacja pomaga skupić się na chwili obecnej – zamiast wybiegania w przyszłość lub rozpamiętywania przeszłości. Regularne ćwiczenia pozwalają zmniejszyć stres, być bardziej empatycznym i po prostu czuć się lepiej w swoim towarzystwie.

Zastanawiasz się od czego właściwie zacząć mindfulness? Uważność wymaga skupienia, dlatego na początku przyda Ci się spokojna przestrzeń, w której czujesz się bezpiecznie.

Najlepiej zacząć od ćwiczeń z certyfikowanym trenerem, który zapozna Cię z prawidłową techniką medytacji. Warto ćwiczyć mindfulness systematycznie. Już po kilku spotkaniach z trenerką uważności zaczniesz zauważać efekty.

Kurs w gabinecie to jednak nie wszystko, mindfulness dla zdrowia wymaga również pracy w domu. Nie musisz jednak obawiać się, że nie znajdziesz czasu na praktykę po pracy.

Ćwiczenie uważności może trwać tylko kilka minut i odbywać się tuż przed snem lub zaraz po przebudzeniu. Warto więc poświęcić chwilę w ciągu dnia na praktykę.

Mindfulness nie wymaga od Ciebie żadnych profesjonalnych akcesoriów.

Możesz trenować uważność leżąc na łóżku, siedząc na podłodze, a nawet spacerując. Możesz też zdecydować się na rodzinny mindfulness i zapisać na zajęcia całą rodzinę. Najmłodsi również mogą brać udział w treningach uważności i korzystać z atutów mindfulness.

Terapia na pewno przyczyni się do wzmocnienia Waszej więzi.

Z jakimi trudnościami w codziennym życiu może Ci pomóc mindfulness?

Jeżeli jesteś mamą, to na pewno dobrze wiesz, że bycie rodzicem wymaga czasem dużo siły, cierpliwości i wyrozumiałości. Każdy etap rozwoju dziecka wiąże się z innymi trudnościami.

Na początku macierzyństwa należy przyzwyczaić się do nowej roli, nauczyć się żyć z nowym domownikiem i przyzwyczaić się do ciężaru odpowiedzialności.

Mindfulness dla kobiet pomoże Ci uporządkować myśli i odnaleźć wewnętrzny spokój – nawet w najtrudniejszych momentach. Warto praktykować mindfulness dla zdrowia nawet przez kilka minut dziennie, ponieważ pozwoli on odpocząć Twojej głowie po całym dniu płaczu niemowlaka lub kłótni rodzeństwa.

Wraz z rozwojem dziecka w życiu rodzica pojawiają się nowe trudności, np.:

  • zadbanie o jego pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa,
  • szczere okazywanie wsparcia w każdej sytuacji,
  • akceptacja trudnych emocji i wahań nastrojów,
  • zmierzenie się z nastoletnim „buntem”.

Niektórym powyższe podpunkty mogą wydać się błahe, dla innych będą natomiast prawdziwym wyzwaniem. Techniki poznane na zajęciach mindfulness dla mamy pomogą Ci skupić się na swoich emocjach, a w razie potrzeby – uspokoić je i wyciszyć chaos w głowie.

Pozwoli Ci to zapanować nad sobą i nie doprowadzić do krzyku czy kłótni. W trudnych sytuacjach wyłącznie szczera, spokojna rozmowa jest w stanie przynieść zadowalające efekty i dojście do porozumienia z dzieckiem.

Mindfulness nauczy Cię także, jak radzić sobie ze stresem i jak osiągnąć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym – to natomiast przyczyni się do tego, że staniesz się świadomym rodzicem.

Dlaczego warto być świadomym rodzicem?

Podstawową zaletą bycia świadomym rodzicem jest to, że jesteś obecna w życiu swojego dziecka. I nie chodzi tu tylko o przebywanie z nim w tym samym pomieszczeniu. Świadoma mama w uważny sposób spędza czas z potomstwem – np. grając w gry, rysując albo gotując całą rodziną.

Czasem może być to też po prostu zwykła rozmowa lub spacer. Im więcej uwagi poświęca się dzieciom, tym lepiej – to sposób na poznanie ich i dowiedzenie się, co myślą na różne tematy. Jednocześnie świadomy rodzic pozwala sobie i bliskim na odczuwanie wszystkich emocji bez jednoczesnego oceniania – daje pełną akceptację, a w razie potrzeby stara się udzielić dobrych rad.

Trening uważności pozwala rodzicom poprawić swoją empatię, dzięki czemu łatwiej im zrozumieć problemy dziecka – bez względu, czy wychowuje się kilkulatka czy nastolatka. Jeżeli zapewnisz dziecku odpowiednie warunki do emocjonalnego rozwoju, dasz mu tym samym poczucie bezpieczeństwa i zbudujesz piękną więź i zaufanie.

To natomiast odwdzięczy się silną, przyjacielską relacją – nawet gdy Twoje dziecko będzie już dorosłym człowiekiem.

Zapewniamy Cię, że mindfulness dla kobiet pomoże Ci osiągnąć harmonię w wielu aspektach Twojego życia. Przekonaj się o tym sama!

Sprawdź nasz trening uważności dla dorosłych – warsztaty mindfulness dla rodziców.